אסטרטגיית שיווק - חלק א

הכנת תכנית שיווק מהווה אתגר גדול עבורנו המשווקים, בגלל ריבוי גדול של ערוצי שיווק מתוכם אנו צריכים לבחור את המתאימים לנו ביותר וגם משום שהלקוחות שלנו נחשפים למגוון רחב של אמצעי מדיה - דבר המחייב אותנו לתכנן נכון את פעילות השיווק שלנו.

אם לא נבנה אסטרטגיה ברורה, כזו שתלווה אותנו לאורך זמן, אנו מבזבזים משאבים רבים על ערוצי שיווק שלא בהכרח מתאימים לנו ואינם נותנים את התוצאה הרצויה.

אז מה עושים ?
בשלב ראשון מומלץ לבצע בדיקה יסודית אילו כלי שיווק כבר קיימים ועומדים לרשותנו, כגון: אתר אינטרנט, פייסבוק, טוויטר, רשימות תפוצה, ווטסאפ, יוטיוב.

בשלב השני -  עלינו לשאול את עצמנו מספר שאלות מהותיות:
  • האם ערוץ המדיה הרלבנטי מעודכן בתוכן הנכון?
  • האם הוא מכוון נכון לקהל המטרה שלנו?
  • מה היו תוצאות מאמצי שיווק בכלי זה מפעילות שבצענו בעבר ?
  • האם קהל היעד שלנו משתמש בכלל בכלי זה?
אופן העברת המסרים בכל אמצעי מדיה שונה ועלינו להתאים את התוכן לכלי הרלבנטי ולקהל המטרה בכל ערוץ שיווק.

רק לאחר שבחנו והבנו את כל מה שקיים בארגז הכלים שלנו, מה עבד ומה לא - אפשר לגשת לשלב הבא.

הגדרת מטרות
כשמגדירים תכנית שיווק צריך לקחת בחשבון את כלל הגורמים בחברה, החל מהנהלה ראשית, מנהלי פיתוח, מכירות, שיווק,
תתפלאו לראות כי ברוב המקרים לכל אחד מאנשי מפתח אלו יש אמירות, דגשים, ושיקולים שיכולים להשפיע על תכנית השיווק של החברה. אמירה זו נכונה גם לעסקים קטנים של 1 עד 5 עובדים, למרות היקף תקציבים נמוך יותר.
לאחר שיש לנו את כלל השיקולים והיעדים התקציביים, קל לנו להגדיר מטרות שצריכות להיות ריאליות וברות השגה, מאחר ואנו בונים תוכנית עבודה מסודרת, עם חלוקת למשימות משנה מותאמות  לכל חודש מחודשי השנה.

הגדרת תקציב
חשוב ביותר להגדיר תקציב ייעודי בשלב התכנון, על מנת שנוכל לבנות אסטרטגיה שיווקית ריאלית, אשר ניתנת לבקרה תוך כדי עבודה, עם מודל ROI לכל פעולה שמבצעים.
אפשר כמובן תמיד לחרוג ולהגדיל תקציבי שיווק להגדלת מכירות, אך זו לא בהכרח הדרך הנכונה, יש עוד הרבה חלופות - אותן יש לבחון לגופו של ענין.

מעקב שיווקי
על מנת לבקר את פעולות השיווק בצורה נכונה ויעילה, יש להשתמש במערכת CRM שתעזור לנתח את כל פעילות תנועת הלקוחות של החברה, מקורות הגעה לאתר, לפייסבוק, לדף הנחיתה, אחוזי פתיחה, אחוזי המרה ועוד. ככל שנשכיל לדעת לקרוא את מה שהמספרים אומרים לנו, כך נוכל לייעל את מאמצי השיווק והמכירה שלנו.
ניתן למצוא היום מערכות CRM מהמדף, היודעות לבצע את המעקב בצורה שוטפת  (אם תרצו אנו בונים מערכות CRM גם בהתאמה אישית על פי דרישותיכם).
עסקים קטנים יכולים להתחיל מגיליון אלקטרוני של אקסל. לא משנה באיזה כלי בחרתם לעבוד, העיקר שיהיו בידיכם כלי שליטה, מעקב ובקרה על כל תוכנית השיווק .

על המשך בניית האסטרטגיה השיווקית שלכם קראו בפוסט הבא.